Filip Dvořák vrátil do hry záměr prodeje domu na Václavském náměstí

vaclavak

Až před desátou večerní se na březnovém zastupitelstvu dostal na pořad bod (prý opozičního) zastupitele Filipa Dvořáka, v němž navrhl vyvěsit záměr prodeje id. 7/8 domu na Václavské náměstí 39, a to za cenu, jež by odpovídala magistrátnímu posudku na cenu nemovitosti – tedy za cenu 262 500 000. Zároveň navrhl, aby zájemce musel složit jistinu ve výši jednoho procenta, tedy 2 600 000 korun. Jeho návrh bohužel prošel, a tak se vrací do hry prodej, proti němuž se postavil i magistrát jako vlastník domu (městská část jej má pouze svěřený do správy).

I přes pozdní hodinu na zastupitelstvu vystoupil jeden z obyvatel domu, Lukáš Tvrdík, a zopakoval, že Praha 1 vůbec nemá k prodeji důvod. Odmítl i argument, že utržené peníze bude moci Praha 1 využít na financování stavby domu s malometrážními byty na rohu Samcovy a Lovecké. „Přece nemá smysl prodávat plně obsazený dům s výnosem osmi milionů ročně a postavit za něj malometrážní byty v domě bez výnosů,“ uvedl přímo na zastupitelstvu. Na tom, že není dům nutné prodávat, se shodli i zastupitelé Michaela Valentová s Janem Bürgermeisterem.
Zastupitelka Kateřina Klasnová navrhla hned při ranním projednávání programu, aby byl Dvořákův bod z jednání zcela vyřazen. „Jedná se o příliš závažnou věc, z hlediska sociálního i ekonomického, něco takového musí přece navrhovat rada, a nikoli opoziční zastupitel,“ zdůraznila Klasnová. Její návrh na vyřazení bodu však neprošel.
Městská část si pospíšila a již ani ne týden po zastupitelstvu záměr prodeje podle dalšího z nájemníků, Jiřího Švába, vyvěsila na úřední desce ve Vodičkově ulici. „Vyvěšení záměru se asi děje podle zákona, ale když už by se měl prodej městského majetku uskutečnit, měl by být proveden profesionálně tak, aby se trh s nabídkou mohl seznámit,“ podotkl Šváb. Upozornil také, že nikde není konstatováno to nejdůležitější, totiž, že až do konce roku 2014 stále platí předkupní právo, jehož využití už menšinový spolumajitel několikrát deklaroval.
Nadějí nájemníků i všech, kdo si myslí, že by Václavské náměstí nemělo být místem kanceláří, obchodů a pouličních dealerů drog (dům na Václavském náměstí 39 je totiž jedním z posledních obydlených v lokalitě) tak zůstává opět pouze magistrát. Původně Praha 1 chtěla prodat 7/8 domu za 153 150 000 korun, to však magistrát Praze 1výslovně zakázal. Právě cena však byla hlavní výhradou magistrátu, je tedy otázkou, jak se postaví k novému záměru prodeje, který je vypsán právě podle magistrátního posudku. A otázkou zůstává samozřejmě i to, proč právě Filip Dvořák prodej domu tak prosazuje (za spoluvlastníkem s předkupním právem má přitom podle zjištění nájemníků stát lobbista Ivo Rittig).

Posted in PRAKTIKY RADNICE, PRIVATIZACE A OCHRANA BYDLENÍ and tagged , .

Váš komentář: